Chondromalacja rzepki – to warto wiedzieć

Chondromalacja to proces stopniowego uszkodzenia powierzchni chrzęstnej stawu i nie jest jedynie zaburzeniem właściwości mechanicznych chrząstki, ale również zaburzeniem jej struktury – pęknięciami i ubytkami, sięgającymi nawet warstwy podchrzęstnej czyli kości.

Chondromalacja rzepki dotyczy bezpośrednio chrząstki znajdującej się na wewnętrznej powierzchni stawowej rzepki. Przyczyny chondromalacji rzepki są trojakie. Po pierwsze, mogą być pourazowe lub wynikać z niestabilności. Druga grupa to chondromalacje wynikające z zaburzenia funkcji rzepki. Najczęściej dotyczą osób nieaktywnych fizycznie lub z nieprawidłowymi nawykami treningowymi. Grupa trzecia to pacjenci z degeneracyjnym uszkodzeniem chrząstki.

Interwencja lekarza

Chondromalacja rzepki w początkowym stadium może przebiegać bez objawów. Gdy pacjent zgłasza się do lekarza najczęściej skarży się już na ból w przedniej części stawu, nasilający się podczas wchodzenia po schodach lub przysiadów. Częsty objaw to konieczność wyprostowania kolana podczas dłuższego siedzenia. W czasie badania lekarz będzie oceniał nie tylko stawy kolanowe pacjenta, ale całe kończyny. Ważne jest nie tylko stwierdzenie chondromalacji rzepki, ale wyjaśnienie możliwych przyczyn choroby. Dlatego ważna jest ocena osi kończyny, zaników mięśniowych, zaburzeń rotacyjnych kości czy niestabilności rzepki. Podczas badania lekarz będzie próbował wywołać krepitacje – tak nazywa się charakterystyczne „chrupanie”, które może również pojawiać się podczas wchodzenia po schodach albo przysiadów.

Badania obrazowe

Żeby zdiagnozować chondromalację rzepki można wykonać badanie USG. USG Warszawa? Polecamy warszawskie centrum Rehasport, czyli Szpital Medicover w Wilanowie. Lekarz może też zalecić badanie RTG, które pozwala wykluczyć zmiany zwyrodnieniowe i dysplazję stawu rzepkowo-udowego i ocenić ustawienie rzepki. Najlepszym badaniem do oceny chondromalacji jest wysokopolowy rezonans magnetyczny. Pozwala on na określenie stopnia oraz rozległości chondromalacji. Rezonans magnetyczny Poznań? W Poznaniu, gdzie zaczęła się działalność kliniki Rehasport, znajdziecie nas Państwo w Centrum Panorama przy ul. Góreckiej (wielospecjalistyczna klinika), na Stadionie Miejskim przy ul. Bułgarskiej (centrum fizjoterapii) oraz przy ul. Jasielskiej (Szpital Rehasport).