Ortopeda to specjalista, który zajmuje się układem kostnym, jego wadami rozwojowymi i nieprawidłowościami postawy.

Poradnia ortopedyczna to miejsce, w którym pomoc znajdą osoby z dysfunkcjami narządu ruchu, wrodzonymi lub nabytymi. To właśnie te schorzenia są kluczowe dla gałęzi medycyny, jaką jest ortopedia.

Pacjenci ortopedy

Dużą grupę pacjentów, którym zwykle pomaga ortopeda, to osoby wymagające leczenia stanów pourazowych, miedzy innymi przykurczów, ograniczeń ruchomości, deformacji i skrócenia kości. Istotną część pracy ortopedy stanowi też działanie dotyczące minimalizowania skutków niepełnosprawności. Osobom z zaburzeniami chodu lub innymi poważnymi dysfunkcjami ortopeda pomaga właściwie dobrać kule, chodziki, wózki inwalidzkie, a po amputacji kończyny – protezy. Liczną grupę pacjentów ortopedy stanowią osoby ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa lub dużych stawów. Najczęstszymi objawami skłaniającymi pacjentów do wizyt u ortopedy są duża bolesność, ograniczenie ruchów, rwa kulszowa czy inne zespoły korzeniowe, które mogą prowadzić nawet do niedowładów kończyn. Część takich przypadków dobrze poddaje się rehabilitacji. Inne wymagają zakwalifikowania chorego do zabiegu operacyjnego.

Gdy potrzebny ortopeda

Wizyta w poradni ortopedycznej może odbywać się w ramach ubezpieczenia zdrowotnego albo na koszt pacjenta. Choć osób nieubezpieczonych jest niewiele, w praktyce część specjalistycznych konsultacji jest wykonywanych komercyjnie. Pozwala to na szybkie uzyskanie najważniejszych zaleceń w sytuacji, gdy nagle pojawi się ból albo dojdzie do urazu. Ortopedia to jedno z głównych pól działalności kliniki Rehasport. Zatrudniamy wybitnych specjalistów w tej dziedzinie. Jednym z nich jest Michał Osowski. Jego specjalność to stopy i staw skokowy, kolana, biodra, kręgosłup, barki. Michał Osowski to absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest lekarzem w Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitala im M. Kopernika w Gdańsku. Od 2015 roku pracuje jako ortopeda gdańskiego oddziału Rehasport. Specjalizuje się w ortopedii, chirurgii urazowej oraz medycynie sportowej.