Trening funkcjonalny, czyli jaki?

Trening funkcjonalny to intensywne ćwiczenia, które mają za zadanie wszechstronne wzmocnienie mięśni, ale bez rozbudowywania masy mięśniowej.

Trening funkcjonalny polega na imitowaniu ruchów, które wykonujemy na co dzień przy zwykłych czynnościach, ale robimy to w szybszym tempie i z wieloma powtórzeniami. W odróżnieniu od zwyczajowych ćwiczeń w siłowni, ten rodzaj aktywności skupia się na naśladowaniu tego, jak ruszamy się w codziennym życiu. Co nam to daje? Poszczególne grupy mięśniowe współdziałają ze sobą, a my zwiększamy przy okazji naszą koordynację i gibkość. Podczas zajęć imitujemy poranne wstawanie z łóżka, sięganie po coś, podnoszenie i unoszenie przedmiotów, chodzenie po schodach.

Specjaliści polecają

Szkopuł w tym, by wszystkie ćwiczenia miały odpowiednie tempo, zazwyczaj dość mordercze i wyczerpujące. Trenerzy funkcjonalni polecają ćwiczyć w seriach trwających po 45 lub 90 sekund. Na jedną serię przypada jedno ćwiczenie, które powtarzamy jak najszybciej, po czym od razu przechodzimy do kolejnej serii. Ważne jest również różnorodność ćwiczeń. Bo trening funkcjonalny ma wzmocnić całe ciało, ale nie powoduje widocznej rozbudowy mięśni. Dzięki imitacji często wykonywanych ruchów, trening funkcjonalny zmniejsza ryzyko urazów podczas wykonywania codziennych czynności i pozwala nam poruszać się pewniej i wydajniej. Oprócz tego szybkie tempo ćwiczeń zwiększa ogólną wydolność organizmu i poprawia krążenie krwi. Bardzo ważną zaletą tej formy ćwiczeń jest wzmacnianie często zaniedbywanych mięśni głębokich. Mięśnie te odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy i zapobiegają występowaniu bólów kręgosłupa. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które prowadzą na co dzień siedzący tryb życia. Trening funkcjonalny Warszawa? Fizjoterapeuci Rehasport polecają tę formę aktywności. Skorzystajcie z ich doświadczenia wybierając klub fitness.