Ból pleców to już niemalże choroba współczesnej cywilizacji. Według badań nawet 45 procent z nas zmaga się z dolegliwościami kręgosłupa przynajmniej od 5 lat. Jedna trzecia jeszcze dłużej.
Dotkliwy ból pleców to jedna z przyczyn poważnych komplikacji, z którymi najczęściej trafiamy do fizjoterapeuty lub chirurga. W przypadku drugiego specjalisty, zaskakująco często wizyta kończy się… terminem operacji kręgosłupa.
Zaczynamy od terapii
Na szczęście dość niewielki odsetek schorzeń kręgosłupa wymaga interwencji chirurgicznej. Większość dolegliwości można zlikwidować lub zmniejszyć za pomocą dobrze dobranej rehabilitacji. Bez względu na to, czy ból towarzyszy nam od kilku lat czy od miesiąca leczenie warto rozpocząć od konsultacji z fizjoterapeutą i rozpoczęcia nieinwazyjnej terapii. Specjalista zdiagnozuje problem oraz dobierze odpowiednią terapię i ćwiczenia. Takie rozwiązania przynoszą zazwyczaj dobry skutek i są najbezpieczniejsze. A każdy zabieg chirurgiczny jest obarczony ryzykiem. Jeżeli jednak zabiegi nieinwazyjne okażą się nieskuteczne, wówczas możemy rozpatrzyć leczenie chirurgiczne
A jednak. Operacja kręgosłupa
Kluczowe jest doświadczenie lekarza przeprowadzającego operację. Centra medyczne Rehasport skupiają najlepszych specjalistów nie tylko z zakresu ortopedii i fizjoterapii, ale wielu innych specjalizacji. Dostępne są w czterech miastach: Poznaniu, Warszawie, Gdańsku i Koninie. Ważne jest również, aby pamiętać, że powrót do zdrowia nie kończy się na dobrze przeprowadzonym zabiegu. Kompleksowa rehabilitacja – przed i po operacji kręgosłupa, ma kluczowe znaczenie dla długofalowych rezultatów działań chirurgicznych. Jeżeli chcemy wrócić do pełni sił, powinniśmy jak najszybciej rozpocząć ćwiczenia i wykonywanie prostych czynności, na które pozwoli nam fizjoterapeuta. Ważne jest, aby wszystkie nasze działania były koordynowane przez specjalistę. Powrót do pełni sił wymaga czasu oraz systematycznych działań. Leczenie schorzeń kręgosłupa jest długotrwałe i wymaga cierpliwości.