Artroskopia stawu skokowego

Leczenie operacyjne to coraz częściej małoinwazyjne zabiegi artroskopowe. Specjaliści wykorzystują je diagnostyki i leczenia stawów obwodowych oraz kręgosłupa.

Według lekarzy, leczenie metodami artroskopowymi jest cenne ze względu na precyzję, niewielkie uszkodzenie tkanek miękkich w trakcie zabiegów oraz możliwość wcześniejszego powrotu pacjenta do sprawności.

Postęp dobry dla pacjentów

Artroskopia stawu skokowego to zabieg wykonywany najczęściej w przypadku uszkodzenia więzadeł i torebki stawowej, zmian zwyrodnieniowych, a także obecności wolnych ciał oraz zaburzeń w obrębie błony maziowej. Szerokie możliwości zastosowania artroskopii oraz nieliczne przeciwwskazania do zabiegu, sprawiają iż leczenie artroskopowe staje się coraz bardziej powszechne. Artroskopia początkowo wykorzystywana była głównie w celach diagnostycznych. Wprowadzenie do stawu narzędzi wyposażonych w mikrokamerę pozwalało na dokładne obejrzenie struktur stawowych oraz tkanek miękkich. Jednak metody artroskopowe stopniowo się rozwijały i aktualnie stanowią jedną z podstawowych technik w diagnostyce oraz leczeniu schorzeń stawów.

Zalety artroskopii

Artroskopia stawu skokowego wykonywana jest w różnorodnych schorzeniach, ale także w celu potwierdzenia diagnozy w sytuacjach, kiedy dostępne badania obrazowe nie dają pewności stawianej diagnozy. Zabiegi wykonywane metodą artroskopową charakteryzują się przede wszystkim małą inwazyjnością, co znacząco wpłynęło na ograniczenie powikłań pooperacyjnych. Jak przebiega zabieg? Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie skóry umożliwiające wprowadzenie do wnętrza stawu narzędzi chirurgicznych oraz kamery. Czas trwania zabiegu wynosi najczęściej kilkadziesiąt minut. Zaletą jest krótki pobyt pacjenta w szpitalu – od jednego do trzech dni. Wśród innych istotnych zalet leczenia artroskopowego należy wymieniać możliwość szybszego „uruchomienia” pacjenta. Rehabilitacja najczęściej zaczyna się już następnego dnia po zabiegu. Wczesne rozpoczęcie postępowania fizjoterapeutycznego pozwala na przeciwdziałanie negatywnym skutkom zabiegu, a także znacząco wpływa na szybszy powrót do sprawności.